تلفن : 36342222-071

در خصوص کرونا بسیار سخن گفته می‌شود ولی براساس بررسی های مختلف دو فرضیه در خصوص منشاء ویروس کرونا وجود دارد.

براساس یکی از این فرضیه ها در 26مهر تا پنجم آبان 1398 ( ۲۷-۱۸ اکتبر ۲۰۱۹) "هفتمین دورۀ بازی های نظامی جهانی" در شهر "ووهان" برگزار شد و در خلال آن پنج ورزشکار خارجی به سبب بیماری های عفونی به بیمارستانی انتقال یافتند؛ زمانی که این خبر در اینترنت چین پخش شد، شبکه های اجتماعی محلی مملو از فرضیه ها شد.

بیمارستان مزبور طرح اضطراری را مطرح کرد و پنج نفر مبتلا را ایزوله کرد و اعلام کرد که بیماری عفونی که توسط افراد خارجی وارد شده بود، مالاریا بود لذا ربطی به ویروسی که از اوایل دسامبر اولین شهروندان ووهان را مبتلا ساخت، نداشت؛ حال این نکته مطرح است در روزهایی که بازی های مزبور در جریان بود هیچکس اطلاعی در خصوص ویروس کرونا و کمتر از آن در خصوص اقدامات تشخیصی نداشت.

در فرضیه دوم برخی از دانشمندان چینی معتقدند که این ویروس ممکن است از "بازار ماهی هوانان" واقع در مرکز شهر "ووهان" نشأت گرفته باشد. بله، ممکن است این موضوع صحت داشته باشد لیکن تیمی از محققان داده های مربوط به ۹۳ نمونه "ویروس Covid-۱۹ " را که از ۱۲ کشور مختلف آمده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و پی به موضوعی بردند که ممکن است وضعیت فرق کند.

داده های ژنومیک این عامل بیماری زا نشان می دهند که این ویروس ممکن است از خارج از بازار فوق و نه از درون آن نشأت گرفته باشد، گزارش حاوی این تحقیق قابل استعلام است حال با بررسی آن در مرحلۀ اول بسیاری از بیماران مبتلا با بازار ماهی هوانان که از اول ژانویه تعطیل شد، مرتبط بود. در این مرحله این مکان ممکن است فقط باعث تشدید جریان ویروس Covid-۱۹ شده باشد و منشأ آن نباشد، این فرضیه وجود دارد که انتقال آن از انسان به انسان بسیار قبل تر از ژانویه یعنی حتی در آبان 98 (نوامبر ۲۰۱۹) آغاز شده باشد.

مقدمه ای نمی چینیم اما تاکید می کنیم با استفاده از این پست می تونید اطلاعاتتون رو در زمینه ابتلا به کرونا (خفیف تا متوسط) بالا ببرید و تشخیص، درمان و هر گونه اقدام در این زمینه رو به پزشک بسپارید.

علامت های شایع این روزها:

قطع یا کم شدن بویایی، چشایی یا هر دو (قطعا کرونا بی برو برگرد) و مهم ترین علامت ابتلا بدن درد ( کمر درد بسیار شایع شده)، ضعف، بی اشتهایی تب، سوزش، درد قفسه سینه، گلودرد، اسهال، سرفه و خلط.

هر علامت مشکوک حتی یکی از موارد ذکر شده کرونا در نظر گرفته می شود مگر خلافش ثابت بشه

اگر علائم تیپیک رو داشتید مثل از دست رفتن بویایی یا چشایی، تب، بدن درد و سرفه نیاز به تست نیست چون مبتلا هستید.

علائم خطرناک در هفته اول

  • ۱- تب بالای ۴۰ درجه
  • ۲- تب بالای ۳۹ درجه بیش از ۵ روز
  • ۳- تنگی نفس
  • ۴- درد زیاد قفسه سینه - سچوریشن زیر ۹۳

در صورت مشاهده این علائم برای دریافت یا تغییر دارو حتما به پزشک مراجعه شود.

اما تست ها رو مرور می کنیم یک به یک

قطعی ترین تست: PCR

مثبت شدن PCR: قطعا مبتلا هستید ! منفی شدن PCR: اگر علامت دارید و PCR منفی شد باز هم شانس رو به کرونا میدیم چون احتمال نتیجه منفی کاذب PCR وجود داره

2-CBC

خوب دقت کنید: دوتا فاکتور توی CBC مهمه: WBC و Lymphocyte درصد گزارش میشه) ضرب این دو فاکتور اگر بیاد زیر ۱۵۰۰ میریم سمت کرونا کاهش لنفوسیت برای ما مهمه در حقیقت

  • ۱- CRP+
  • ۲- ESR
  • ۳- LDH
  • ۴- D

نکته: ممکنه یکی از موارد فوق رو ببینیم ولی فرد مبتلا باشه

توصیه هایی برای پیشگیری و درمان ویروس کرونا

تب و درد

بدن‌شویه ( بخصوص با دم کرده ی گل ختمی با نمک دریا ) همراه با مایعات زیاد اثر قرص را تا چند برابر افزایش می‌دهد.

دمای بالای ۲۷ درجه به منزله ی دار زدن ویروس کروناست. اگر از لباس کمتر استفاده می‌کنید بهتر است دمای اتاق ۲۸ و حتی گرمتر باشد تا سطوح تاب‌آوری ویروس را کاهش دهد.

تنگی نفس: اگر اکسیژن ندارید تمرین پرسازی ریه‌ها را انجام دهید. ریه‌ها را تا حدی که می‌توانید از هوا پر کنید و روی پنجه‌های پا همینطور که نفس می‌گیرید بنشینید کمی تامل و همینطور که بازدم می‌کنید بایستید.

به تواتر مایع بنوشید خصوصا آب. مایعات را در مزه‌های مختلف؛ هرچه رنگ ادرار روشن‌تر، حال شما بهتر خواهد بود. نوشیدن دم نوش پونه ، آویشن ، بابونه ، پرسینه و پولکی بینهایت عالیست.

روزها سرخودتان را به چیزی گرم کنید تا شب از فرط خستگی خوابتان ببرد وگرنه شب و روز عوض می‌شود و این به بیقراری شما خواهد افزود.

بی اشتهایی و تهوع:رنج فوق‌العاده‌ای است. شربت دیفن هیدرامین ۱۰ سی‌سی ویژه بزرگسالان، نیم ساعت قبل از وعده غذایی تا ۸۰ درصد شما را آرام‌تر می‌کند. مصرف ویتامین B6 و منیزیوم ۳۰۰ میلی برند بیولکترا ( برند خارجی ) ، اکیدا توصیه میشود.

تب پایین( ۳۷/۸ تا ۳۸/۳)، بدن درد، خارش و ناراحتی گلو، سردرد، سرفه، تهوع و دلپیچه، لرز مختصر، آب‌ریزش بینی، عطسه، اسهال مادامی که در ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت اولیه همه علایم با هم و رو به افزایش گذارد و علایم جدیدی مثل تند شدن تنفس بیش از ۲۴ در دقیقه یا تب ماندگار بالای ۳۸/۵ داشتید توصیه می‌کنم در خانه نمانده و به بیمارستان مراجعه کنید. ثابت ماندن و کم شدن علایم نشان می‌دهد مدیریت شما و اهل خانه عالی است و با همین دست فرمان ویروس را به روز پنجم و ششم برسانید گورش را کنده‌اید.

مادامی که غذا و مایعات و میوه‌ها و سبزیجات تازه می‌خورید نیاز چندانی به خوردن مکمل‌ها نظیر زینک، ویتامین‌ها، آهن و ... ندارم. در لبنیات هم اصلا زیاده‌روی نکنید! ترکیب خورد شده و نه آب‌گیری سیب و به ، برای من عالی بود. ترکیب آب پرتغال ، لیموشیرین و لیمو ترش عالیست.

مصرف سیر بخصوص تازه ، بصورت جویدن به همراه غذا و نیز مصرف میخک اکیدا توصیه می شود.

مصرف دوز بالای ویتامین ث ، ۱۰۰۰ میلی گرم ، ۲ الی ۳ روز اول بیماری توصیه میشود . قرص جوشان ویتامین ث خارجی .

همچنین نباید ویتامین د شما پایین باشد ، در صورتی که میزان ویتامین د شما زیر ۱۵ هست ، تزریق ۳ عدد آمپول ویتامین د ، هر ۲۰ روز یک عدد و یا مصرف ویتامین د ۵۰۰۰۰ هفته اول یک عدد و سپس به مدت یک ماه هر دو هفته یک عدد و سپس هرماه یک عدد توصیه میشود .

مصرف قرص یا کپسول زینک Zn , هم جهت افزایش سیستم ایمنی عالیست . ( برند خارجی ، بخصوص با ترکیب ویتامین ث )

کرونا در دمای یخچال قادر به حیات است؛ تا می‌شود چیزی را فریز نکنید و اگر مجبور شدید دیفراست کنید با احتیاط در فر و در دمای بالا اقدام کنید تا مطمئن شوید ویروس را نابود کرده‌اید.

مسواک شما و اهل خانه یکی از جایگاه‌های رشد ویروس است. بعد از هر بار مسواک زدن نیم ساعت مسواک را در آب نمک ۳۰ تا ۴۰ درجه قرار دهید گویا آن را استریل کرده‌اید.

حمام حالتان را بهتر می‌کند. دمای حمام باید گرم باشد و بلافاصله پس از دوش گرفتن خشک و زیر لحاف بخزید تا سردتان نشود.

دم نوشهای داغ و چای داغ زیاد توصیه میشود به مصرف آن ادامه دهید.

مصرف سوپ کم ملات پر آب با سبزیجات و فلفل به همراه لیمو ترش تازه را بالا ببرید. همچنین مصرف شلغم و لیمو ترش تازه توصیه می گردد .

در صورتی که سردتان نمی‌شود پنجره‌ها را مقداری باز نگه دارید تا کل خانه هوا جریان یابد.

اگر ریه اجازه می‌دهد، اسپند بسیار مختصر دود کنید تا دودش بوی بیماری را از خانه بیرون ببرد.

حوله‌ها را خشک نگه‌ دارید یا با دستمال کاغذی دست را خشک کرده و دور بیندازید.

خدا پر رنگ‌ترین است؛ دلتان را اسیر کم رنگ‌ها نکنید. با توکل بر او و داشتن نگرش مثبت بر همه سختیها غلبه خواهید کرد.

اگر تا روز ۵ و ۶ بتوانید ویروس را مدیریت کنید؛ایمنی بدن‌تان آنقدر قوی شده که ویروس را فتیله پیچ خواهد کرد

خبرهای خوش در یک سالگی کرونا ویروس

این خبر بهترین خبر مربوط به کرونا تا امروز هست.

ساعاتی پیش مقاله آنلاین شده و چند گزارش خبری در فوربس و نیویورک تایمز در موردش منتشر شده است. بیش از ۹۰ درصد مبتلایان به کرونا تا چند سال و حتی دهه ها ممکن است مبتلا به کرونا نشوند بر اساس گزارش نیویورک تایمز این کار جامع ترین کاری هست که تاکنون دریاره ایمنی در برابر کرونا منتشر شده است. ۱۸۵ بیمار ۱۹ تا ۸۱ ساله که اکثرا ابتلای خفیف به کرونا داشته اند به طور دقیق از نظر آنتی بادی ، ایمنی سلولی بی و دو نوع سلول تی بسیار دقیق بررسی شده اند. نتایج نشان می دهد که هشت ماه بعد از ابتلا مقدار آنتی بادی افت پیدا کرده ولی ایمنی سلولی با قدرت زیادی باقی می ماند. افت آنتی بادی در مواردی شدید بوده ولی غلظت آنتی بادی در افراد مختلف تا ۲۰۰ برابر متفاوت بوده است. افت عملکرد سلولهای تی جزیی بوده و بسیار امیدوار کننده است. جالبترین بخش این تحقیق افزایش فعالیت و میزان سلولهای بی بعد از هشت ماه بوده است که سلولهای اصلی تولید پادتن جدید علیه کرونا هستند. دانشمندان انجام دهنده این تحقیق یکی از. بهترین گروههای علمی جهان هستند. بر اساس این یافته ها پیش بینی کرده‌اند در صورت ابتلا به کرونا در بیش از ۹۰ درصد افراد ایمنی چند سال و حتی دهه ها وجود خواهد داشت امکان ابتلای مجدد در افرادی که پاسخ ایمنی مناسب ندارند وجود دارد ولی نادر است در برخی مطالعات احتمال ابتلای مجدد را زیر پنج درصد و در برخی زیر ده درصد تخمین زده‌اند با این اوصاف می توان امیدوار بود که کرونا خودبخود ناپدید شود. به خاطر کشندگی بالای آن در برخی افراد در خطر، حتما ماسک بزنید و فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت را به خاطر خودتان و افراد آسیب پذیرتر رعایت کنید.

عوارض کدام واکسن کرونا کمتر است؟

واکسن فایزر

اطلاعات مربوط به واکسن فایزر و بین‌ان‌تک (Pfizer / BioNTech) که قبلا در چند کشور دیگر نیز مجاز شدند در مجله علمی New England Journal of Medicine موردبررسی قرار گرفته است، این دارو مبتنی بر فناوری تجربی است که با استفاده از یک نسخه مصنوعی از یک مولکول به نام «پیام‌رسان RNA» سلول‌های انسان را هک کرده و به‌طور موثر آن‌ها را به کارخانه‌های تولید واکسن تبدیل می‌کند. آزمایش این شرکت شامل ۴۰ هزار داوطلب بود و اعلام کرد این واکسن فقط عوارض جانبی خفیفی ایجاد می‌کند.

حدود ۸۰ درصد افرادی که واکسن را دریافت کردند در محل تزریق احساس درد و بسیاری از آنان احساس خستگی، سردرد، درد عضلانی و برخی به‌طور موقت تورم غدد لنفاوی را گزارش کردند، این عوارض برای جوانان مکرر و شدیدتر بود.

واکسن آسترازنکا

آسترازنکا (AstraZeneca) با همکاری دانشگاه آکسفورد برای تولید واکسن از یک ویروس غیرفعال، آدنو ویروس استفاده کرده است. اطلاعات واکسن این گروه نیز حاصل آزمایش‌های حدود ۲۳ هزار داوطلب بود که در مجله معتبر پزشکی لانست منتشر شد. نتایج این مطالعه نشان داد که این واکسن نیز بی‌خطر است.

طبق گفته ویروس‌شناسی از موسسه تحقیقات ملی بهداشت فرانسه ماریو پائول کیینی (INSERM)، اینکه شما یک واکسن را به واکسن دیگر ترجیح می‌دهید مانند این است که بستنی شکلاتی را به بستنی توت‌فرنگی ترجیح می‌دهید.

وی گفت: «شهروندان فرانسوی باید از عوارض هریک از واکسن‌ها آگاه باشند. باید بدانند ممکن است تزریق واکسن به مدت یک روز یا شاید مدتی ناخوشی ایجاد کند اما این واکنش‌ها کوتاه‌مدت هستند و اگر با سطح بالایی از محافظت همراه باشند، فکر می‌کنم قابل‌تحمل باشد

اتفاقات نادر

عوارض جانبی شدید برای هر دو واکسن تاکنون بسیار نادر بوده است. بر اساس اطلاعات موجود در لانست، تنها یک بیمار که واکسن آکسفورد آسترازنکا را دریافت کرده است، عارضه جانبی جدی که احتمالا مربوط به تزریق بود را گزارش کرده است. این بیمار از میلیت عرضی رنج می‌برد که بیماری عصبی نادری است و باعث التهاب نخاع می‌شود. این امر باعث تعطیلی موقت آزمایش‌های جهانی این واکسن در اوایل سپتامبر شد. دو عارضه جانبی جدی دیگر نیز مشاهده شد، اگرچه این موارد به تزریق واکسن نسبت داده نشده‌اند و محققان اعلام کردند که هر سه مورد بهبودیافته‌اند.

در آزمایش فایزر و بیوان‌تک طی دو ماه، چهار مورد از فلج بل (فلج صورت که اغلب موقتی است) در بین ۱۸ هزار داوطلب مشاهده شد. اما این میزان به‌طورمعمول در جمعیت عمومی در ابتلا به این بیماری دیده می‌شود، بنابراین مشخص نیست که این مورد توسط واکسن ایجادشده باشد. برای اطمینان خاطر، سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) موارد احتیاط ویژه‌ را توصیه کرده است.

در افرادی که واکسن تجویز شده است، هشت مورد آپاندیسیت وجود دارد که دو برابر میزان افرادی است که دارونما دریافت کرده‌اند. اما FDA این مورد را به‌صورت یک اتفاق آماری اعلام کرد که هیچ ارتباطی با واکسن ندارد. لازم به ذکر است، در مورد همه داروها، فرضیه عوارض جانبی جدی را نمی‌توان نپذیرفت؛ یک ماده با سنجش فواید و خطرات ارزیابی می‌شود. کارشناس واکسن آژانس پزشکی فرانسه (ANSM) ایزابل والد گفت: «واکسنی که کمی واکنش‌ در افراد ایجاد کند، کاملا قابل‌قبول است.»

آلرژی

با تزریق واکسن فایزر در انگلیس در هفته گذشته، مقامات بهداشتی انگلیس گفتند که دو بیمار واکنش‌های جانبی داشته‌اند. گفته شد هر دو دارای عوامل بیماری‌زای آلرژیک جدی هستند به حدی که همیشه آدرنالین همراه خود دارند.

در پاسخ به این رخداد، مقامات انگلیسی به هر فردی که «سابقه واکنش آلرژیک قابل‌توجهی به واکسن، دارو یا غذا» دارد، هشدار دادند تا از دریافت واکسن خودداری کنند.

استیون ایوانز، استاد فاراکوپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن گفت: «این مورد برای عموم مردم به این معنا نیست که آن‌ها باید نگران دریافت واکسن باشند.» وی افزود: «باید به خاطر داشته باشید که حتی مواردی مانند یک ماده غذایی نیز می‌توانند باعث بروز واکنش‌های شدید حساسیتی غیرمنتظره شوند.» گراهام آگ، مدیر موقت واحد ایمونولوژی انسانی شورای تحقیقات پزشکی آکسفورد گفت: «اکنون مهم است که ماهیت خاص واکنش‌ها و سابقه پزشکی افراد مبتلا را درک کنیم.»

عوارض درازمدت واکسن

از آنجا که واکسن‌ها جدید هستند، دانشمندان به‌طور قطعی از عوارض جانبی طولانی‌مدت اطلاع ندارند. اگرچه ممکن است به دلیل بیماری همه‌گیر مجاز به استفاده اضطراری باشند، اما اطلاعات آن‌ها به‌طور مداوم توسط مقامات بهداشت جهانی کنترل می‌شود تا بتوانند بلافاصله نسبت به خطر آن واکنش نشان دهند.

درگیری ریه در کرونا/درد بین دو کتف و شانه‌ها را جدی بگیرید !

یک فوق تخصص جراحی قفسه سینه: علائم درگیری ریه در کرونا شامل درد بین دو کتف، درد شانه، قفسه سینه، تنگی‌نفس، سرفه و کاهش یا از دست دادن حس بویایی و چشایی است. خوب بودن عدد سطح اکسیژن خون نشان از مبتلا نشدن ریه نیست بیمارانی که ریه آن‌ها درگیر می‌شود باید داروهای ضدویروسی مصرف کنند. بیماران کرونایی لبنیات نیز مصرف کنند. عوارض کرونا تا مدت‌ها باقی می‌ماند

احتمال لزوم استفاده از ماسک حتی بعد از واکسیناسیون کرونا !

مشاور ارشد علمی دولت انگلیس: استفاده از ماسک ممکن است همچنان تا زمستان آینده لازم باشد، زیرا بعید است به این زودی‌ها زندگی به روال عادی برگردد ممکن است در زمستان آینده حتی پس از انجام واکسیناسیون به اقدامات احتیاطی مانند، پوشیدن ماسک نیاز داشته باشیم. زیرا هنوز نمی‌دانیم که واکسن در جلوگیری از انتقال ویروس چقدر کارآمد است

ویژگی‌های کرونای جدید جهش‌یافته در انگلیس :

از گونه‌های قبلی واگیردارتر است

دو برابر عفونی‌تر است

سرعت انتشارش ۷۰ درصد بیشتر است

به سرعت جایگزین گونه قبلی می‌شود

آزمایشش هفته‌ها یا شاید ماه‌ها طول می‌کشد

آنتی‌بادی نجات‌یافتگان تأثیر کمتری روی آن دارد

اولین بار در شهریور ماه شناسایی شد اما تا الان توسط نخست‌وزیر انگلیس پنهان شده بود

دوسوم مبتلایان در انگلیس حامل این ویروس بودند

گونه جدید به دانمارک، ایتالیا، استرالیا و هلند منتقل شده است

در حال حاضر راه حل سریع برای مقابله با آن اعمال قرنطینه است

واکسن‌های فعلی قادر به مقابله با آن هستند اما اگر باز هم جهش کند، ممکن است واکسن‌ها کارآیی نداشته باشند

مردانی، عضو ستاد کرونا: ویروس جدید هنوز به ایران نرسیده است ...